gnianicholas716
gnianicholas716 gnianicholas716
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with this please?

Can someone help me with this please class=

Respuesta :

TomMacdonald7
TomMacdonald7 TomMacdonald7
  • 23-11-2021

Answer: Multiply 4.50 x 10= 45.00$

Step-by-step explanation:

Answer Link
charlief22
charlief22 charlief22
  • 23-11-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Divide the cost by 6 to find the price of one 1lb:

4.50 ÷ 6 = 0.75

Now multiply this by 10 to find the cost of 10lbs:

0.75 x 10 = 7.5

∴ The cost is $7.50.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Figure ABCD is a parallelogram. A. 44 B. 14 C. 38 D. 49
What percent of 700 is 353.5
Whats 6x6+9-2-1= (my mom will not let me use a calculator)
The tile back splash will be a mixture of colors of four inch square tiles. One fifth of the tiles will be indian red three tenths will be Tuscan blue one sixth
Under what government was United States when the Spanish American war
What role did immigrants play in the new market society?
What is a linear equation Is 2p + 4 =6p - 8 an linear equation I
Jason has five equally massed lead fishing weights, each weighing 250 grams. What is the total mass of the five leaf fishing weights
What is 5 subtracted by 6 exponent 2 divided by 4 subtracted by 3?Can u show the work plz
please write a essay about "The American Revolutionary War what was gained and lost."