elizabetholusoji elizabetholusoji
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells six cupcakes for $7. How much do 18 cupcakes cost?

Respuesta :

ZinCeNeyeLv
ZinCeNeyeLv ZinCeNeyeLv
  • 22-11-2021

Answer:

21 cupcakes

Step-by-step explanation:

6 = $7

18 = 6 x 3

18 = 7 x 3

18 = $21

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-11-2021

Answer:

21

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve

6 cupcakes        18 cupcakes

------------------- = -----------------

7 dollars               x dollars

Using cross products

6x = 7* 18

6x =126

Divide by 6

6x/6 =126/6

x =21

Answer Link

Otras preguntas

"I am the grass" is an example of which figure of speech? metaphor, simile, personafication or hyperbole
Kari uses substitution to decide whether x2+x is equivalent to x(2x+1). She says the expressions are equivalent because they have the same value when x=0. Is Ka
The hourly salary of five workers are $6, $6, $8, $10, and $35. Is the mean or median the best measure of center to summarize the salaries of the workers? A.
what does authors purpose mean
what can I do if my mouse on my laptop keeps freezing on me for 5 minutes
What types of monkeys live on the ground?
What was Vichy France during World War II ?
Why did blacks begin to expect more civil rights after World War II?
7(2x+6)-4(9x+6)<-26 what is the answer ?
As a result of this crisis in 1973-1974 citizens became aware of ecology. a. energy crisis b. urban flight c. nuclear war d. loss of farm land