darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

resumen de el poema la noche de José eustasio rivera salas​
Susan is going to run for 32 minutes. She can run 1 mile in 5 minutes and cools off for 7 minutes. How many miles total can she run in her time limit ?
...you know what i need
Tim’s parents plan to provide him with $50,000 to support him while he establishes a new landscaping business. In exchange for the support, Tim will maintain th
Factor: x^2 (squared) + 13x + 30 Select TWO factors
In circle O, the measure of AB = (8y + 5)°, the measure of BC = (3 - 1)°, the measure of CD = (4y + 13)°, and the measure of AD = (5y = 3)°, to the nearest thou
Dr. Charles Drew is the reason behind the heart transplant. If you could invent anything, what could it be??
The multiplicative inverse of a number is also called its .
During permineralization, a bone will A trap a decomposer. B be destroyed by sun. C be exposed to scavengers. D be slowly filled in with minerals.
What is subject matter material jurisdiction Ethiopian law