avanahhsbae
avanahhsbae avanahhsbae
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-10-2021

Answer:

75 cents

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

8 lemons      1 lemon

------------- = ------------

6 dollars        x dollars

Using cross products

8x = 6*1

8x = 6

Divide by 8

8x/8 = 6/8

x = .75

One lemon costs .75

Answer Link

Otras preguntas

Costa Rica is south of Nicaragua True or False
Which of the following does not contribute to soil consistence? a.texture b.temperature c.organic matter d.mineral types
The reaction P4 + 5O2 → P4O10 + 712 kcal is exothermic. True False
formulate a question that could be answered observing chromosomes of different species of animals
What is 16% of 150.It's a little confusing for me
The lesson of a story is called the __________. author's craft. subplot. conflict. moral.
After being deployed and arriving on scene at an incident, the first task for response personnel is to: A. Check in and receive an assignment. B. Record and rep
Asking for help from a mental health professional a. shows responsibility. c. can be a relief. b. is not a sign of weakness. d. all of the above
One of the benefits that the Mongols brought to Russian lands was A. defense against German adventurers. B. lower taxes. C. the introduction of paper currency.
how do you wtite three hundred nine million fifty-eight thousand three hundred four