1011158
contestada

Determine which is the better buy.
4 gallons of oil for 9.16$ or 11 gallons of oil for 25.30$

HELP ME PLS

Respuesta :

Answer:

4 gallons of oil for $9.16

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{4}{9.16} = \frac{1}{x} [/tex]

[tex]4x = 9.16[/tex]

x = $2.29

[tex] \frac{11}{25.30} = \frac{1}{x} [/tex]

11x = 25.30

x = $2.30