Martinhunter2325 Martinhunter2325
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Brainliest to the answer A 5-pack of plastic rings costs $0.60. What is the unit price?

Respuesta :

djtwinx017
djtwinx017 djtwinx017
  • 22-10-2021
To find the unit price, divide $0.60 by 5 (since it's a 5-pack).

Doing so will give you a unit price of $0.12 per plastic ring.
Answer Link

Otras preguntas

5. The benzoate anion is the conjugate base of the benzoic acid. Potassiumbenzoate forms a basic solution in water, so benzoic acid is aA strong acidB saltc wea
Use the grouping method to factor the polynomial below completely. 3x3 + 9x2 + 5x + 15
I really need help with this I don’t understand
a room with dimensions 10 ft by 5 ft require 400 tiles. how many tiles are needed for a room that measures 7 ft by 21 ft?
98% of people who live in United States come from ancestors who once lived in
Cuando alguien te invita en Puerto Rico, es importante ___________________ al anfitrión para saludarlo. A. dar un regalo B. dar un apretón de manos C. ofrec
using exponent laws please answer this
The samburu people would be classified as
Brianna is graphing the function f(x) = x2 + 6x + 5. What x-intercepts should Brianna use to graph f(x)? –5 and –1 –5 and 1 –1 and 5 1 and 5
I need help on this slope question will give brainliest if you explain reasoning well