tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

Imagine Patience and Hannah were living today in America. How different would their lives be? Would life be better or worse for them? Explain your answer and be
⚠️‼️⚠️ HELPPP PLEASE WILL GIVE POINTS ‼️⚠️⚠️​
Using Tisha's ratio of 4:6 of popcorn to candy lovers, how many popcorn lovers to candy lovers would there be if Tisha had 50 friends? 100 friends?
46. We haven't got___bread left, have we? a)no b)hi c)any d)some​
Convert 4 gallons to pints. Choose the words and numbers to complete the statements. A gallon is a Choose... unit than a pint, so Choose... the number of ga
Anyone who wan.na be my friend??​
Solve |2x+5| =15 I need to pass this class, if anyone is interested in helping me with 2 math classes please message me. I need to have them done by may 6th in
The carrying capacity of an environment may be decreased by
If Sandra charges $4.00 for a cup of ice cream and $0.37 for each ice cream, What function would represent the situation? Remember it should look like y=mx+b.
how many guests are we expecting_