dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of equilateral triangle
What does the Ravenna mosaic in the Galla Placidia Mausoleum picture?
Lactose is a naturally occurring sugar found in milk. Some dairy products, such as yogurt, may contain live bacteria. These products are useful to people who la
What measures did groups such as the United Nations establish to try to prevent genocide following World War II? Were these measures successful in responding to
A set of data has a normal distribution with a mean of 5.1 and a standard deviation of 0.9. Find the percent of data less than 4.2. A) about 16% B) about 34% C)
What is the denotation of the word float
ASAP! IL-1B is a protein released by cells under conditions of infection. Excessive release of IL-1B can be very damaging and can lead to sever disease. In a
After their meeting in January of 1942, what argument persuaded President Roosevelt and Prime Minister Churchill to pursue a “Europe-first” strategy? - it was
AB and BA name the same ray
What is the approximate difference in tenths between and ? 0.3 0.7 1.3 2.2