raidenerai91 raidenerai91
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $8.28 for an 18 ounce jar of peanut butter. How much does it cost per ounce of peanut butter?​

Respuesta :

ryanh0342
ryanh0342 ryanh0342
  • 21-10-2021

Answer:

8.28/18 = 0.46

46 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Except for a few pigeons, Central Park was deserted. Mist hung above the chilled grass. Patches of old snow, scattered here and there, looked like white puddles
Identify the reason that britain joined WWI
Bunyan's writing is admired for its simplicity, realistic detail, and narrative skill. True False i think its true but i want to make sure i'm not wrong?
Christianity arose from the teachings of _____
In order to decrease their level of pollution, Jean and Rhonda decided to _______. a. ride the bus to work instead of walking b. drive separately instead of t
An elephant weighs 5000 kg. It eats 150 kg each day. What percent of its own weight does an elephant eat each day?
Which of these statements accurately describes one of the Jewish Ten Commandments? a. It is a punishable offense to force someone to follow a religion. b. It
Tina made a 9-inch apple pie, which she cut into 8 slices. Tina and 2 of her friends each ate a piece of pie. what is the approximate area of the remaining pie?
One of Jefferson's first acts as president was to release those who were still in jail as a result of disloyalty to the Federalist Party. a. True b. False
In order to avoid tainting the truth that can be found when reading an expository text, it is most important for the reader to a. provide evidence. b. create