all9eJra3lgirl all9eJra3lgirl
  • 25-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of turkey costs (3w 8) dollars and a pound of cheese costs (4w-3) dollars.mrs.young bought 2 pounds of turkey and three pounds of cheese.

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 25-12-2016
[tex]x = 2(3w + 8) + 3(4w - 3)[/tex] , where x is the total cost in terms of w.

[tex]x = (6w + 16) + (12w - 9)[/tex]

[tex]x = 18w + 7[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Line CD passes through points C(3, -5) and D(6, 0). What is the equation off three line CD in standard form?
What gives the gem amethyst its purplish color?
Bill Clinton escaped conviction and removal as president because
​What is a combination of one or more related characters or bytes and is the smallest unit of data a user accesses?
What are 5 sources of health information??
From a standard deck of 52 cards, one card is drawn. What is the probability that it twill be either a club or a diamond? A. 8/52 B. 2/52 C. 26/52 D
Before the widespread use of computers, how was the epicenter of an earthquake determined?
All the elements of a family in the periodic table have what feature in common? A) They all have similar chemical properties. B) They all have the same number
kock's kinky curve is created by starting with a straight line segment and replacing it with a four segments, each 1/3 as long as the original segment. So, at t
Why did the architects design Savannah on a grid system?