gingerpeyton
gingerpeyton gingerpeyton
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The table below shows a correct representation that 12 pounds (lb) of sugar cost $4:

lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb
$1 $1 $1

Respuesta :

babangamon
babangamon babangamon
  • 24-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

12lb=$4

X = $1

12=4x

x = 3

Therefore; $1 is 3lb

Answer Link

Otras preguntas

This text informs readers that "the artists, poets, and philosophers of the ancient and classical periods valued reason or rational thinking over emotion or pas
an element with 5 protons, 6 neutrons, and 8 electrons has a mass of number of
Complete the square to re-write the quadratic function in vertex form: y = x2 – 7x + 1
richard neustadt, a presidential scholar, argues that we should think of the institutional arrangement of the us government as
What is the distance an object travels within a certain unit of time called? A: Displacement B: Density C: Speed D: Weight Please help!!
Ano ang katangian ng kunstil na umusbong sa Jog ng Indus
A cell biologist wants to observe the surface of a nucleus to obtain a detailed view of the nuclear pores through which mrna leaves the nucleus. Which type of m
newborns receive a single injection of vitamin k at birth because group of answer choices breast milk is a poor source of vitamin k. the trauma of labor and del
events of the 1970s and early 1980s showed that group of answer choices the phillips curve presents policymakers with a stable menu of choices. cycles of unempl
dois fatores que contribuem para o surgimento da variabilidade genética das populações naturais são