Lucy buys eggs and apples at the store.
She pays a total of $44.36.
She pays $3.08 for the eggs.
She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.

Which equation or tape diagram could be used to represent the context if
x
x represents how much each bag of apples costs?

Lucy buys eggs and apples at the store She pays a total of 4436 She pays 308 for the eggs She buys 6 bags of apples that each cost the same amount Which equatio class=

Respuesta :

Answer:

It would be C.

Step-by-step explanation:

Since the sum of everything is 44.36, minus the $3.08 of the eggs, the result would be $41.28, then divide that by the 6 bags of apples. X would be $6.88.