littlecuzs9774 littlecuzs9774
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of notecards does jenna buy?

Respuesta :

dgales528
dgales528 dgales528
  • 22-09-2021

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

Answer Link

Otras preguntas

The equation of line k is y=-1/5x -1/8. What is the equation of the line that is perpendicular to line k and passes through (0,0)?
imagine a drop of water hanging from your finger. how is this similar to the water staying together after the balloon is popped
can u help me for 10 points!!!
In one baseball season, Peter hit twice the difference of the number of home runs Alice hit and 6. Altogether they hit 18 home runs. How many home runs did each
How is the water in a lake different in the summer than it is during the fall?
3/2x-3/4=9 please help with steps
Solve for x: e^ln5 = x ln1 - lne = x ln6 + ln(x) - ln(2) =3
How to write two hundred eight thousand five hundred sixty-one in two ways
a rocket lift off the surface of earth with a constant acceleration of 20 m/sec^2 .how fast will the rocket be going 1 min latter?
what is 7.86 x 10 to the negative 2nd power kL in dL?