ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

What equals to 31 using multiplication?
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
3/4 + 1/8= with simplest form.
depict an angle 7pi over 4 in standard position
How many syllable in electricity
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
What equals to 31 using multiplication?
How many syllable in electricity
Express 0.59 as a fraction....