ritsjones123 ritsjones123
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.

Respuesta :

briannalebeaux briannalebeaux
  • 21-09-2021

Answer:

2.40x= 40

Step-by-step explanation:

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class

cookies cost $2.40 each

Let x be the number of cookies bought

Each cookies cost is 2.40

x cookies cost is 2.40x

total amount is $40

So the equation is 40x=40

Answer Link

Otras preguntas

A smoothie shop charges $4.80 for a small size 12-ounce smoothie and $6.40 for a large size 16-ounce smoothie. Find which smoothie is the better buy (lower cost
Can some one help It is about a scatter plot
Two similar triangles have a pair of corresponding sides of length 12 meters and 8 meters. The larger triangle has an area of 180 square meters. Find the area o
What is the volume of this square pyramid?
Is 6km bigger then 54,000mm?
What are some harmful effects of eating disorders?
Big ideas math course 2 accelerated: a bridge to success solutions
Fill in the blank with the correct demonstrative article: chemise options cet ces cette ce
the effects of of banning the Russian oil for the world?​
How did William Lloyd Garrison influence the abolitionist movement? O He wrote a book that showed the horrors of enslavement. O He helped people escape enslavem