ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

Which choice is best for lowering the amount of saturated fat in your diet?
x/5 - 2 = 11 what is the solution
Ford Motor Company had realized returns of 5​%, 15​%, −15​%, and −5​% over four quarters. What is the quarterly standard deviation of returns for​ Ford? a. 32.8
asap please i need answer
The current day periodic table is organized by
Help me with this please ❤️❤️
Write the interval-25 < x < 30 using set notation and interval notation.
a cylinder is a radius of 8cm and a volume of 800cm³ calculate it's height and total surface area ​
Which of the following is always true: A) Diluted weighted shares is always less than or equal to basic weighted average shares B) Diluted weighted shares is
The appropriate section in the statement of cash flows for reporting the purchase of equipment for cash is:_______. A) Operating activities. B) Financing activ