chrisowusu358
chrisowusu358 chrisowusu358
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

4 adults consumed food costing $60 for 3days. For the same food cost ,what would be the cost of food consumed by 7 adults for 5days?

​

Respuesta :

BillyWong422
BillyWong422 BillyWong422
  • 23-08-2021

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

$60÷3÷4 =5

$5 is the cost of one adult's food for one day.

$5×7×5

=$175

$175 is the cost of food consumed by 7 adults for 5 days.

Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of a line perpendicular to\hspace{4px}y+8=-4x\hspace{4px}y+8=−4xthat passes through the point (0,-6)(0,−6).
I will give brainliest if it seems food enough to pass.Allen, Chloe, Jaycee, and Kim are all biking at the same speed. At one point, Chloe speeds up and pedals
can someone help me out please?
In the excerpt from Reality Is Broken, Jane McGonigal makes the claim that gamers are rejecting reality in favor of playing games that offer superior experience
The global price for cocoa is relatively high, but most of côte d’ivoire’s farmers receive little return for their work. Who receives most of the profit from co
adapted from The Three Fish (More Jataka Tales) by Ellen C. Babbitt What is the theme of the passage? A. Be grateful to those who help others. B. It is bett
Members of a religious group may not share which of the following? Group of answer choices common prayers common sacred text ethnicity shared rituals
Write a structured paragraph in which you analyze one example of mystery, one example of tension, and one example of surprise in the excerpt from Speak that we
Can someone help with this problem?✨
find the center and foci of the ellipse: 4x^2+9y^2+8x-36y+4=0