jeylamateo790 jeylamateo790
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Juice is sold in two different sizes. An 18 gl oz bottle costs $1.10. A 36 gl oz bottle costs 2.75. Which is better to buy?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

The 18 ounce bottle costs less per ounce and is the better buy

Step-by-step explanation:

First find the cost per ounce for the 18 ounce bottle

1.10 / 18 =.0611111 per ounce

Then find the cost per ounce for the 38 ounce bottle

2.75 / 36 =.076388888

The 18 ounce bottle costs less per ounce

Answer Link

Otras preguntas

1. You have a home business selling designer necklaces. You have done some market research, which shows that at a price of $40 you can sell 500 per week, and at
Which process will create a figure that is NOT congruent to the figure shown?
if f(x) =5x-2 and g(x) = 2x +1 find(f+g)(x)
The above chart shows possible steps to take when starting a political campaign. Which of the four processes show the steps in the BEST order? A. process A B. p
NEED HELP ASAP !!! Part C solve the equation or inequality for the unknown number show your work
PLEASE HELP ME ASAP Identify the arrows that show the correct direction of heat transfer. 66°F 112°F 98°F
If you expand and simplify (2x+3)(x+4)
SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!!​
Who is the 4 new operators for R6S?
19)Let f(x) = 4x + 6 and g(x) = 3x2 + 8. Find f(4) · g(4) . A)896 B)768 C)1056 D)1232​