calebhart54 calebhart54
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

Respuesta :

100040786 100040786
  • 21-06-2021

Answer:

$4.2 for 14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If an objects speed is constant and the direction is in a straight line what type of velocity does the object have
____________ is the practice of raising fish and other water-dwelling organisms for food A. Land Redamation B. Aquifier C. desertification  D. aquaculture
A steel block has a volume of 0.08 m³ and a density of 7,840 kg/m³. What is the force of gravity acting on the block (the weight) in water?
1. Mandy kept track of the trade-in value of a collector’s coin for several months through February of this year. She determined the line of best fit for the da
Solve for y: xy-d=m?
what volume measured in stp will 3.75 grams of helium gas occupy?
___ faults are caused by shear force
How do contact forces such as friction differ from gravitational and magnetic forces?
___ faults are caused by shear force
can someone please help with this page