alekiannchihuahua628 alekiannchihuahua628
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-day supply of vitamins costs $1.74, what is the price in cents per day?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 21-06-2021

Answer:

it costs 12 cents per day.

Step-by-step explanation:

15 days cost $1.74

1 day then costs 1.74/15 = $0.116 ≈ $0.12

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WITH MATH! URGENT! SCREENSHOT BELOW!
The Andes mountains are found along the western coast of South America. What kind of plate boundary is responsible for this mountain range?
Simplify the following expression (30/45g+20)-(8/9g+7)
The mushroom or fruiting body of a fungus acts as
(40 POINTS, WILL GIVE BRAINLIEST) There are 4 transformations for each function. Describe the transformations of each graph f(x)=-3 * 2^x-1 -1 1. 2. 3. 4. f(x)=
Which climate zone has a short summer and is generally cold and windy? A:cold Temperate B:polar c:high Mountain D:desert
what did Edgar Allan Poe say the Unity of effect should do to the reader of a poem?
let f(x) = 7x + 12 , f ^ -1 (x) =
Which law is obeyed in the following statement? A reaction has the same amount of atoms of each element on both sides. A Law of conservation of energy B Law o
1. 4x=3y+3, 6y= 8x+ 36.2. y=3x-1, y= 6- x/3.determine whether the following pair of lines is parallel or perpendicular?