marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

Can someone create two expressions that are equivalent to 3(4j + 4 + j). Please show all steps in your work. Use either the commutative property or combine like
Can somebody help me on this? ASAP!!
I'm not sure on the answer for this question
What odes a brain stand for and what does it do.?
if gas si supplied by a pipe which pass through a mesuarer to your house, Which case would you pay more for it? a) When it's cold b) When it's hot c) There's no
Drinking water is becoming rare commodity. industrial development is filling our rivers ,seas and oceans with pollutants which are a major threat to human being
A water balloon slingshot launches its projectiles essentially from ground level at a speed of 27.5 m/s . (You can ignore air resistance.)
As one of the factors of production/productive resources, capital can be defined as A) the goods and services a business produces. B) the supply of labor neede
A scientist begins an experiment with a culture of 5 bacteria cells. Every hour, the number of bacteria cells triples. Which equation can be used to represent t
i need help.on this one!