guzjac99
guzjac99 guzjac99
  • 27-05-2021
  • Mathematics
contestada

It says “If 4 apples cost $1.00, what would be the cost of 10 apples?” -

It says If 4 apples cost 100 what would be the cost of 10 apples class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-05-2021

Answer:$8.50

Step-by-step explanation: If 4 apples are $1.00 that means that one apple would be 25¢. 10 apples would mean $8.00 and since 2 apples are left that would be 50¢. Hence, the answer would be $8.50

Answer Link
iDrxpz iDrxpz
  • 27-05-2021
It might be 2 dollars and 50 cents because since every apple is 25 cents and if you buy 8 apples it would be 2 dollars and another 2 apples will be 50 cents but I’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

Fruit bats hunt using their _______. a. heat-sensing vision b. echolocation c. excellent sense of smell d. none of the above
What are three things that the cell does during interphase?
How did europeans try to bring order to their society?
2 reasons why men and woman would not report abuse and violence
Dimensions of a rectangle are 2/9in and 3/7in. What is the area of the rectangle in square inches?
Who fired the first shot to cause the Boston Massacre?
Anarchy is the social condition that exists when
I need help except number 3
The nurse mentor is observing a novice nurse prepare to insert an indwelling catheter for a female client with urinary retention. the mentor would intervene, if
What does the word tactics mean in this sentence?