oliviaalejandro11
oliviaalejandro11 oliviaalejandro11
  • 26-05-2021
  • Mathematics
contestada

Mr.Jamison brought 15 tubs of paint for the art classes he teaches for his Elementary kids. He paid $63.90 for the paint.If each tube of paint costs the same amount, what was the price of one tube?​

Respuesta :

mathily
mathily mathily
  • 26-05-2021

Answer:

$4.26

Step-by-step explanation:

63.90 divide by 15 = $4.26

the price of one tube is $4.26

Answer Link

Otras preguntas

which feature forms most of the ocean floor
How to operate the ATM machine
what is 7/10 - 1/15?
are the ratios 2.5:3.5 and 5:7 proportional? explain
margo can purchase tile at a store for $0.79 per tile and rent a tile saw for $24.At another store she can barrow the tile saw for free if she buys tiles there
How did Martha Washington influence America ?
Elle went to pet smart and bought 4 gold fish and three turtles for $28. later the day, warren went to Petsmart and bought six goldfish in one turtle for $10 ho
In the equation 2x + 2y = 5 , the slope is -1. True or false?
simplify 5√105 ............
plz show your work !!2 paper clips weigh about  1 gram.1 nickel weights about  5 grams200 nickels weigh about 1000 grams or 1 kilogram. 1.) There are 100 paper