esmerlin12f esmerlin12f
  • 26-05-2021
  • Mathematics
contestada

Carlitos purchased $13.90 of roasted almonds to make his own almond milk.He purchased 5 pounds of almonds.Assuming the cost per pound is the same,what was the cost per pound of the almonds?

Respuesta :

elephantbird elephantbird
  • 26-05-2021
$2.78
Explanation: 13.90/5=2.78
Answer Link

Otras preguntas

I =∫▒dx/(x^2 √(x^2+4))
Plz help me W/ theses with steps
how to control water pollution ​
The logarithmic function f(x) = ln(x) is the ___ logarithmic function and has a base ___
When you apply brakes on a bicycle the bicylces kinetic energy, the bicycles
Help ASAP Determine the DOMAIN in interval Notation
Write an equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
Why might information about polar bears be important for people to learn? please help ASAP thanks a lot
Is it possible for two different objects to have the same speed but different velocities? Explain your answer.
Find the value of x that will make A||B. Geometry