aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

Please tell me a couple herbivores that live in a prairie habitat...
How are lunch traditions changing in the Spanish speaking world and why?
Which terms refer to the smallest pure substances? A. mixtures and alloys B. molecules and atoms C. elements and isotopes D. metals and nonmetals
How many people in Indonesia died in the tsunami and earthquake of Dec. 26, 2004?
what is the name of a figure that has six equal sized faces
replace each blank with the correct indirect object pronoun in spanish? para la navidad, yo___doy una muneca nueva a mi hermanita. Tus padres____ dan dinero a t
which is bigger 5/8 or 5/6?
Why do some human traits,such as height and hair color,show a large number of phenotypes?
A nitride ion has 7 protons, 8 neutrons, and 10 electrons. What is the overall charge on this ion?
Imagine you read a news article that says state governments are too powerful. The writer says the federal government is giving in too much and has become weak.