yarelymorales330 yarelymorales330
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

HELP PLEASE Connie can buy 48 roses for $120. Which is the cost per rose? A $1.20 B $2.50 © $3.00 D $4.00​

Respuesta :

MiaBreznau
MiaBreznau MiaBreznau
  • 25-05-2021

Answer:

B: $2.50

Step-by-step explanation:

$120 ÷ 48 roses = cost per rose ($2.50)

Answer Link

Otras preguntas

a police siren has a frequency of 800Hz. if the velocity of sound in air is 344m/s, determine the frequencies heard by drivers of vehicles moving at 14m/s towar
Find mDEG This Geometry of Circles
The graph shows the variation in birth weights in a specific population of humans. How can the variation of birth weights in this population be described? Res
A random sample of N = 25 is selected from a population with a mean μ= 20.2, and a treatment is administered to each individual. Following treatment, the sample
How would you compare the magnetic field generated by a simple length of wire to the magnetic field generated by a coil of wire?
1. Find the equation of the line tangent to () = 3/5+2 at = 2
Which term of the AP: 23,44,65,86, ...., is 212? ​
A can of spaghetti sauce has a height of 5.7 inches. The diameter of the base is 3.2 inches. A cubic inch of spaghetti sauce weighs about 0.55 ounce. Approximat
why did Churchill think an invasion on British soil was not likely to occur in the near future
What is a major difference between a majority opinion and a concurring opinion issued by the Supreme Court? A. A majority opinion explains and defends the Cour