courtneyabrahams courtneyabrahams
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jayden has $20.56. He buys an apple for $0.79 and a granola bar for $1.78. How much money does Jayden have now? A
$2.57

B
$17.99

C
$18.01

D
$23.13

Respuesta :

etherealangie etherealangie
  • 25-05-2021
The answer to this is b
Answer Link
LuisaMaria LuisaMaria
  • 25-05-2021

Answer:

B:

$17.99

Step-by-step explanation:

Add the total amount spent: $0.79 (apple)+ $1.78 (granola bar)=$2.57

Subtract from the money Jayden has: $20.56-$2.57=$17.99

Hope This Helps!!

Answer Link

Otras preguntas

how was feudalism beneficial
What number is between 3.02 and 3.04 ? Is it 3.00 3.20 3.03 3.35
How was the process of industrialization in the United States similar to or different from how it occurred in Britain?
mr  zuro finds the man height of all 14 students in his statistics class to be 68 inches .just as mr zuro finishes explaining how to get the mean .Danielle walk
How do the mitochondria and vaculoe work together?
Amazon Appliance Company has three installers. Larry earns $355 per week, Curly earns $460 per week, and Moe earns $585 per week. The company's SUTA rate is
For every 5 yard you run jill run 6 yard if you have run 30 yard then how far jill run.
Round to the nearest thousand 32879
Describe how temperature,light,and soil affect an ecosystem
What was the punishment for people who refused to pay money to Charles I?