eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

A rock gym charges $5 to rent equipment and $2 per hour to climb. Logan spent $9.50. How many hours did he spend climbing?
what resources have brought great wealth to some of the countries of north africa
Liam earns 7$ an hour shoveling snow. What is the relationship between the number of hours and the amount he earns
what effects did the environment had on the hunter gathers?
Match the following intervals with their names you may use some intervals more than once (This is for music appreciation class)
Vibrations of some molecules will absorb infrared radiation while others will not. Do the following vibrations absorb? Select Yes or No. nitrogen- YES or NO?? d
(graph photo attached) The graph shows the number of each kind of CD in Dante's collection. What is the probability that a randomly chosen CD is rock? Probabil
What is the most effective from birth control
I need help please. I can’t understand this.
IS WORTH 1 POINT PLZ HELP!!!!!!!!!!!! geographic theme is demonstrated by giving nicknames to states or countries Place Location Human environment interaction