A man bought some pens for ₹60. If the price of each pen had been ₹1 less, he would have got 3 pens more, how much did each pen cost him (in ₹) originally?
60/5 = 12 pen 12 pen = 60 If pen price 5 —> 4 Then: 12 x 4 = 48 60 - 48 = 12 12/4 = 3 So when pen price = 4 he can buy 3 more pen Thus original price is 5.