aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of cooking?​
got dc or ig? i want a daddy or mommy pwease we could send pictures and talk late about whatever you want ​
PLEASE HELP WITH SPANISH ASAP!!
Does anyone have any book recommendations for a school book report?
How can awareness of one's and others' needs lead to healthy decision making so that bias and violence do not escalate?
How does acceleration experienced by different objects compare based on their masses? I give Brainliest!
Facts to be submits to a candid world explain how Jefferson justifies a revolution
choose the word A laugh B cough C bought D tough
Can someone please help me ​
what is the use if having a control condition in an investigation​