bananawalnut20100 bananawalnut20100
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

Each pound of apple cost 1.35.what is the total cost of the 2.6 pounds of apples

Respuesta :

fnej
fnej fnej
  • 26-04-2021

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound = $1.35

Ratios:

[tex]\frac{1}{1.35} =\frac{2.6}{x} \\\\x=3.51[/tex]

Answer Link
jelkhat22 jelkhat22
  • 26-04-2021

Answer: 3.51

Step-by-step explanation: Multiply 1.35 by 2.6 and you will get 3.51.

This is because each pound is 1.35 but we want to know how much is 2 pounds and .6.

Answer Link

Otras preguntas

What are the activities involved in scientific method?
Why did george logan seek to negotiate peace between the united states and france?
If the amplitude of the resultant wave is twice as great as the amplitude of either component wave, and this wave exhibits reinforcement, the component waves mu
• capital one is advertising a 60-month, 5.99% apr motorcycle loan. if you need to borrow $8000 to purchase your dream harley davidson, what will your monthly p
What is one of the most important roles of the rainforest? Question 29 options: moderate destructive drought and rain cycles in local areas provide shelter and
From society's perspective, in the presence of a demand-side market failure, the last unit of a good produced typically:
Simplify I − 0.3i Hurry!
Your social health can be directly affected by your physical, spiritual, and emotional health. True or false
Brett ate poisonous wild mushroom, which partially paralyzed his motor unit. his doctor performed an emg test on him and the emg trace is shown above. predict w
How do you simplify 2√5+3√5-√5