shivajimargale12 shivajimargale12
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 6 kg rice, if the cost of 10 kg rice is 325 rupees .​

Respuesta :

ayrahivy
ayrahivy ayrahivy
  • 26-04-2021

Answer:

195 rupees

Step-by-step explanation:

10kg=325 rupees

6kg=?

Cross multiplication;

=6×325/10

=1950/10

=195 rupees

Answer Link

Otras preguntas

According to Jewish teaching, how did the ancient Hebrews receive the Ten Commandments
Please help Math analysis !!!!!
evaluate 1/x-2 for x=7
Which of these things did the second continental congress not do?
What is the term for a solid that forms when two liquids are mixed together
Carmine buys 8 plates for $1 each. He also buys 4 bowls. Each bowl costs twice as much as each plate. The store is having a sale that gives Carmine $3 off the b
what is the fundamental problem producers and consumers face?servicesscarcityresourcesinadequacy
15 POINTS ANSWER ASAP For each pyramid below: 1) Name the pyramid and find 2) Number of Faces; 3) Number of Vertices; and 4) Number of Edges. (For both pictu
Which sentence correctly uses commas to separate items in a list? The deacidification process preserves pages by neutralizing acid with magnesium oxide, raisin
Solve H = fraction with p minus a in the numerator and 3 times w in the denominator for p. SOLVE FOR P A.p = 3wH + a B. p = 3wH − a C. p = H + 3w + a D. p =