Scoleman0996 Scoleman0996
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost buying salad from a bar is at least $4.50 per pound

Respuesta :

twyaffe6np twyaffe6np
  • 25-04-2021
Answer

We know from the problem that the salad is going to cost at least $4.50 per pound. Therefore, it is entirely possible for the cost to exceed $4.50, but it cannot be lower than $4.50 because then it would not be equal to $4.50.
Answer Link

Otras preguntas

Given the function f(x) = 4(x+3) − 5, solve for the inverse function when x = 3.
find the remainder of h^4+h^2-2=h+3
Who's YouTube creator?
what is 95% of 600 ?
A line passes through the point (–2, 4), and its y-intercept is (0, –6). What is the equation of the line that is perpendicular to the first line and passes thr
Solve for x: −4|x + 5| = −16
Plz help Complete the statement. If a transversal intersects two parallel lines, then _____ alternate interior angles are always congruent. corresponding angles
Which of the following describes the main reason the Spanish conquistadors needed Native American slaves?
whats the ratio of 0.6 to 12 to the lowest term
In the early 1920s, African American artists, writers, musicians, and performers were part of a great cultural movement known as the Harlem Renaissance. Select