peepop123
peepop123 peepop123
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

Here are 2 right triangles. Explain how you know the right triangles are similar.

Respuesta :

kayleeb72 kayleeb72
  • 25-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:3x + 2x =5x

you just know

Answer Link
Calvinnyuol
Calvinnyuol Calvinnyuol
  • 25-04-2021

Step-by-step explanation:

Find the scale factor of the two triangles

Answer Link

Otras preguntas

Ahmed goes to an amusement park. the park charges an$18 entrance fee, plus $4 extra for each of its super rides. if Ahmed goes on r super rides, which expressio
What total distance will be covered by traveling at 60 mph for 75 minutes?
what type of figurative language are these?I swear I'll love you for a million yearsmy pencil dances over the blank page my sister is a dragon fierce and mean​
Below is the five-number summary for 144 hikers who recently completed the John Muir Trail (JMT). The variable is the amount of time to complete the 212-mile hi
Mauryn wrote the following word problem to represent a linear function. Sandwiches at King Sandwich cost the same amount and include bread, meat, cheese, lettuc
Which ordered pair is a solution of the equation? 7 x – 5 = 4y - 6
The solution x = 6 is a solution to which of the following equations? a 5x = 1 b 3 = 15x c -4x = -20 d 60 = 10x
According to the selection from Life onthe Mississippi, what makes thesteamboat such a source of fascinationfor the boys?A · It is a connection to the world out
The cost of 2 bottles of jam is $5.96. What is the cost of each bottle of jam? $2.98 $3.96 $7.96 $11.92
6. v. treated cruelly or improperly