norsho14
norsho14 norsho14
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

if the price of 23 toys are $276, then what will be the price (Rs.) of 12 toys​

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 24-04-2021

Answer:

Price of 23 toys = $276

Price of 1 toy =

[tex]276 \div 23 \\ = 12 \: dollars[/tex]

Price of 12 toys =?

Price of 12 toys =

[tex]12 \times 12 \\ = 144 \: dollars[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Explain how physical and chemical properties influence the formation of ocean current and the distribution of marine life False answers will be reported but if
a bag holds 13 marbles. 6 are blue, 2 are green, and 5 are red. you select a marble from the bag. what is the probability that the marble you select is either b
Least to greatest 3.5 15 8.92
Tensions were brewing with settlers in Texas and the Mexican government. Where was the slogan "Come and Take It" born? San Antonio Columbus San Diego Gonzales
what is 5×1234[tex]216[/tex]​
I have 3 questions please help me
Which of the followings are true or false. Leopards and bass are more closely related than turtles and bass. 1. True b. False Leopards and lancelets have no com
plz help fill it in plzzzzz
Lainey se desliza por un tobogán de agua de 352 pies de largo a una velocidad de 44 pies por segundo . ¿Cuánto tiempo le tomará a Lainey viajar desde la parte s
Which statement BEST describes the food you eat?A. Micronutrients can be produced in your body and can be taken in through eating food.B. Oils are essential to