guerrasandra300 guerrasandra300
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Paula is buying a watermelon that cost $0.50 per pound the watermelon weighs 5 lb and 3/5 pounds what is the cost of the watermelon in dollars.​

Respuesta :

rodrigoa1007 rodrigoa1007
  • 27-04-2021

Answer: 2.80

Step-by-step explanation:

There is 5 pounds of watermelon and each pound is worth 0.50 cents so

5 x 0.50 = 2.50. So now we need to find the amount 3/5 pounds costs and 5/5 = 0.50 so 1/5 = 0.10 And 3 x 0.10 = 0.30. So 0.30 + 2.50= 2.80

Answer Link

Otras preguntas

a student walks 1/4 mile from her home to the store on her way to a friends house if the store is 1/3 of the way to her friiends house how far is her friends ho
1. According to the graph below, what temperature will result in the highest rate of photosynthesis? A. 5°C B. 40°C C. 30°C D. 25°C
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
The difference of the square of a number and 32 is equal to 4 times that number. Find the positive solution
What kind of climate does the eastern part of the Nordic region have? a. humid subtropical b. marine west coast c. subarctic d. humid continental
Ruth cuts a piece of string into 3 parts there lengths are ratio 2:3:5. The longest part is 35 centimeters. How long is the shortest part
31,680ft =?mi A: 6 B: 60 C: 2,630 D: 18
What is the measure of x
Which represents a side length of a square that has an area of 450 square inches?​
Please help picture question