contestada

Paxton Company can produce a component of its product that incurs the following costs per unit: direct materials, $9.10; direct labor, $13.10, variable overhead $2.10 and fixed overhead, $7.10. An outside supplier has offered to sell the product to Paxton for $31.40. Compute the net incremental cost or savings of buying the component.Multiple Choice$2.10 cost per unit.$7.10 savings per unit.$0 cost or savings per unit.$7.10 cost per unit.$2.10 savings per unit.