Seudónimo Seudónimo
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

The local grocery store is having a sale on watermelons. Mr. Jackson purchases 10 watermelons for a school picnic. He pays $39.90 for the watermelons. What is the price of each watermelon?​

Respuesta :

jimtalley17 jimtalley17
  • 23-04-2021

Answer:

$3.99 per watermelon

Step-by-step explanation:

$39.90 total paid divided by 10 watermelons is $3.99

Answer Link

Otras preguntas

A wave is traveling at a speed of 120 m/s and its wavelength is 4 m. Calculate the wave’s frequency and period. HELP PLS
1 (2 × 105) + (5 × 104) 4.52+10.82 4
Who destroyed the Abbasid Caliphate?
PLEASE: Tye has a square piece of yellow felt that has an area of 81 square inches. She wants to cut the largest circle possible from the material to create a
What is the solution to the equation below?
Help please! I have to turn this in today. :)
What is the missing number in the following series? 12, 144, 16, ?, 20, 324
Thematic statement for death abuse and family?
The Dolphins' hockey coach kept track of how many goals the team scored in the first half of their season.
PLEASE HELPP :) THANK YOU!! Vertebrates that are warm blooded, have feathers and reproduce by laying eggs would be classified as A) amphibian B) bird C) fish D