mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

president Johnson effort to help poor people was known as the​
Which expresses 9x^2y^2 as a perfect square A: (3xy)^2 B: 9x C: 3xy D: 3x^2y^2
Which of the following is not part of the reporters formula ? A. Whatever B. What C. Who D. Why
solve the system by substitution 4x+4y= 12 and x+2y=114x+4y=12x+2y=11​is there a solution?
what are the bias of advertising ​
What is the value of x?
After the war of 1812, The United States 1) no longer viewed themselves as hailing from their individual states and territories, but rather as Americans 2) st
What is the solution to the problem expressed to the correct number of significant figures? 12.0/7.11=?
Write two or three sentences explaining what six-year-old Harriet knew about the North Star.
Given the function f(x)= 5(x+4) -6 solve for the inverse function when x = 19