Destro913 Destro913
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

12 eggs for 3 dollars. How much is cost for each egg?

Respuesta :

Merickston Merickston
  • 23-04-2021
25 cents an egg


12 eggs = $3
1 egg = x

(1 egg * $3) / 12eggs

=$0.25
Answer Link

Otras preguntas

Sue has a lamp from her great-grandmother. She has it appraised and fins it is worth $1000. She wants to sell it, but the appraiser tells her that the value is
is utah the best state?
is 16 rational why or why not?
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST Which choice is equivalent to the product below? · A. O A 3 O B. 7 O c. & O D. 1/3 O E. ? 12 NI
The British did few good things for our country. Do you agree? Give reason​
why is papa so much emotional with the gift he wants to present to Gabriella? explain​
Anybody know the answer?
Penny went to dinner with 4 friends, when they got the bill, they added a $20 tip and split the bill evenly. If Penny had to pay $12, how much was the original
How many Athenians died because of the plague?
39 А В с 9х+7 - 3x+20