mdean08 mdean08
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a whole pan of brownies is being sold for $16, how much it cost to purchase 3/4
of the pan?

Respuesta :

tankisfun97 tankisfun97
  • 22-04-2021

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

We have to do this operation:

(16/4) x 3 = 4 x 3 = $12

Answer Link
ZJW011
ZJW011 ZJW011
  • 22-04-2021

Answer:

It will cost $12 to purchase 3/4 of the pan of brownies

Step-by-step explanation:

3/4 of 16 is equal to 12.

Hope this helps! Pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

gaano kahalaga ang papel ng host training establishment sa proseso ng work immersion​
If the activity of a source is 70 Bq after 2 years, and 35 Bq after 15 years. How long will be until the activity is 8.75 Bq?​
20 points help A number of similar families make up a(n) _____. A order B class C genus D specie
A group of friends wants to go to the amusement park. They have no more than $280 to spend on parking and admission. Parking is $19.50, and tickets cost $33.75
miami in SPANISH is what.
Which of the following are remote interior angles of angle 1? Check all that applyA. <5B. <2C. <3D. <1E. <4F. <6​
The presumptive penalty for a violation of the theft statute is determined by calculating the object's fair market value minus reasonable depreciation. T/F
domain and range question
Find the value of (64)1/2x(125)1/3
An arithmetic sequence is given below. 31, 24, 17, 10, ... Write an explicit formula for the nth term an​