janiceroman17
janiceroman17 janiceroman17
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

A 7-pack of movie tickets costs $41.84. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
per ticket
Submit

Respuesta :

BigBubble
BigBubble BigBubble
  • 22-04-2021

Answer:

$5.98

Step-by-step explanation:

Unit price is the cost of a single ticket

41.84/7=5.98

Answer Link
jimtalley17 jimtalley17
  • 14-05-2021

Answer:

$5.99

Step-by-step explanation:

41.84/7= 5.98571429 = 5.99

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve 9 - x = 10 using algebraic operations?
changing an infinite decimal to a fraction.577777
are fish egg cells prokaryotic or eukaryotic?
write the slope intercept form of the equation 11x-2y=-6
Who controlled the land west of Mississippi River during the American Revolution?
How many squares are in this picture?
What is the value of a in the equation 3a + b = 54, when b = 9?
pasha is thinking of a number such that when twice the number is added to three times one more than the number she gets the same result as when she multiplies f
which is bigger 9.8 or 9.80
ex- 2y=3z  solve for x