kcingtonNeoma3n kcingtonNeoma3n
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

An 8-pound bag of tomatoes costs $5.60. At the same rate, what would be the cost of 11 pounds of tomatoes?
A. $8.50
B. $7.00
C. $7.70
D. $6.50 ...?

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 23-11-2016
Here is the solution to the given problem above.
Given that for an 8 pound bag of tomatoes costs $5.60, we would want to know how much will it be for 11 pounds. First, we should know how much does it cost per pound. So 5.60 divided by 8 is 0.7. So per pound of tomatoes costs $0.7. Now to know how much for 11 pounds, we multiply 0.7 by 11 and we get $7.70. The correct answer therefore would be option C. $7.70. Hope this answer helps.
Answer Link

Otras preguntas

How are manufacturing costs treated in process​ costing?
Each dance class is 3/4 hour it takes a student 7 1/2 hours to learn a dance routine which statement is true a (a) student needs to take a 6 dance class to lear
Question 1 (1 point) Question 1 Unsaved Elige la palabra mejor para completar la oración. --Vamos a Europa. Preparamos las ___________. Question 1 options: toal
Hey! Can someone please help me with this question? Thanks! :)
How can you use mental math to find the percent of a number?
When a warm air mass and a cold air masses meet but they push at each other and neither one can move (at a stand off) it’s called a?
Give an example to explain that motion is relative in nature
Examples of public sources of information for an external information search include
Who's at fault physics and automobile accident reconstruction?
The klan was created shortly after the __________.