nijulii3stifulle nijulii3stifulle
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-11-2016
The solution to the problem is as follows:


For 3 notebooks you pay $1.98 so the ratio is 1:0.66.
For 10 notebooks, then we could scale the ratio and it will become 10:6.60. So they will cost you $6.60.


I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer Link

Otras preguntas

A dressmaker has 3/8 yard of fabric.She needs a total of 3/4 yard for a skirt.How much more fabric does she need?
A force exerted over a distance to move an object is a. measured in newtons b. velocity c. momentum d. work
Name these from smallest to biggest Rivers Rills Tributary Streams Runoff Gullies
24+ =120÷3 what's supposed to be in the space?
Which term refers to a group of human beings whose members identify with one another based on common ancestry and culture? A) clan <<<<<< it's
What practice prompted Martin Luther to criticize the Roman Catholic Church
-6x+9=33 ???? What is the value of x ?
Students at Central School were surveyed regarding lunch choices. Of the students that responded, exactly 1/3 wanted more fresh fruits and vegetables as choices
What is 5e-4(3+2e) in simplified form Explain
In 1833, South Carolina threatened to secede from the Union if _____. a Congress continued to raise protective tariffs b the federal government used force again