lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

Based on what you know about the function of the nephron, why should urine be free of blood cells?
Which is the best estimate for the quotient of 198.32 ÷ 9.001? A. 2,000 B. 200 C. 20 D. 2
How did the germ theory change living conditions in Europe and the United States?
Why did the Aztecs think it was necessary to make blood sacrifices to the sun god, Huitzilopochtli?
how do you work out 9n-2=7n+50
What happens to a acid or base when it ionizes ?
What Is The Job Of The Senate?
Systems of equations in two variables with applications -2x+7y=2 3x-5y=-14
In Old Yeller: When does Mrs. Coates first demonstrate that she recognizes Travis is taking on his father's role?
Which shows the prime factorization of 36? i dont understand i need help asap A. 2 • 2 • 2 • 3 B. 2 • 2 • 3 • 3 C. 2 • 2 • 9 • 1 D. 2 • 3 • 3 • 3