a deli sells a sandwich spread for $6.40 per pound. How much do you have to pay for 24 ounces of the spread. (hint: 16 ounces in 1 pound)

Respuesta :

anouar
24 ounces = 1,5pound
1pound= 6,40$
1,5pound=???
you do the math :):)
 16 ounces=1 pound
If 16 ounces=$6.40
   24 ounces=?
24/16*$6.40=$9.60
Therefore 24 ounces of spread will cost $9.60