Seudónimo Seudónimo
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

you can buy 3 sandwiches for $4.95 or 4 sandwiches for $6.72. Which is the better buy?

Respuesta :

tristanmidg
tristanmidg tristanmidg
  • 22-11-2016
by 4 its a penny cheaper than buying 3 
Answer Link
Moniky
Moniky Moniky
  • 22-11-2016
3 sandwiches for $4.95 is the better buy, because 3 for $4.95 = $1.65 per sandwich, while 4 for $6.72 = $1.68 per sandwich
Answer Link

Otras preguntas

Which best explains why some plantation owners punished enslaved persons?
what shows 23^2-17^2 being evaluated using the difference of perfect squares method
A rectangular table with sides in the ratio 3:5 has a perimeter equal to 240 inches. what is the area of the table in square inches?
What is the sum of the first eight terms of a geometric series whose first term is 3 and whose common ratio is 1/2?
people with addicted to smokeless tobacco can develop thick and leathery white spots in the mouth what are the spots called
What effect does rhyme have in “The Raven”?
You need to help a hunting companion with a deep, open chest wound. what should you do first?
Given the function f(x) = 0.5(3)x, what is the value of f−1(7)? 1) 0.565 2) 1.140 3) 1.771 4) 2.402
What is the sum of the first eight terms of a geometric series whose first term is 3 and whose common ratio is 1/2?
Do canadians have as many guns as americans