vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy how much is it for 1lb?

Respuesta :

312 312
  • 26-03-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

cost/lbs. = $3.75/5lbs = 0.75/1lb

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x. A. 4 B. 6 C. 2\sqrt{3} D. 6\sqrt{3}
Which of these was a major reason for the appeal of Christianity in its early stages?
Victoria is a fifth grader at carson elementary school. like most students in her school, she believes that carson elementary school is the best school in the t
Which of the following is necessary to increase the rate of a reaction?
Brian is finishing a meal at his favorite restaurant. The check shows that the cost of the food is 42 dollars. He adds a 15% tip to the amount on the check. Wha
Choose all the right answers. Which statements are correct about a flowering plant? a.It must have both male and female parts in the flower. b.It may have both
A student is taking notes for her algebra class. Which note-taking method would be best for this subject area?
Glutamic acid is probably the amino acid manufactured by fermentation in the greatest quantity. what is its major use? as a flavor enhancer as a raw material fo
hich of the following statements about physiological age and chronological age is TRUE?
Investigators examined the expression of transporter mrna and protein produced in zebrafish homozygous for each of the alleles and found the results summarized