adrii037
adrii037 adrii037
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

five pizzas cost $42.50. At that rate, how much will 16 pizzas cost.

Respuesta :

bosoxnow bosoxnow
  • 26-03-2021
At $42.50 for 5 you can do 42.5/5 which is 8.5. You can use that as the set and multiply 8.5 by 16 which is $136
Answer Link

Otras preguntas

​in order for a person to be declared "whole-brain" dead, they must satisfy criteria including a lack of response to stimulation, lack of reflexes, and lack of
can someone find (f-g)(x)??
Honeybees have declined in like over the past ten years, which is totally bad. Which word best describes the style of this sentence? O A. Formal O B. Silly O C.
which line has a slope of 5/8 and goes through the point (2,-3)?a. 5x+8y=-14b. 5x-8y=34c. y=5/8x-3d. y =-8/5x+1/5please explain how to solve this. thank you!
A train travels 96 kilometers in 5 hours and then 69 kilometers in 2 hours. What is its average speed? I’ll give brainliest
Which two methods could be used to reduce the rate of erosion in a given region? a) Increase plant cover to protect soil from being blown away by wind. b) Use r
How do you find the power of 13 in your head
what is the permeter of a rectangle
find (f+g)(x) please
Can someone help me with this please