daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Why did Northern leaders select the specific objectives of the Anaconda Plan? Select one: a. They wanted to cut the South off from itself, splitting it in half
In a product market, households provide income in return for __________. a. work and labor b. profit and wages c. land and capital d. goods and services
What is the solution to 3.2x = 6.4? a. x = 2 b. x = 3.2 c. x = 9.6 d. x = 20.48
Does mitosis or meiosis occur more frequently in your body, and can you explain
which omnivore eats berries in summer and eats solmon in winter
What was a main purpose of monasteries built by the Catholic Church?
Polymerization reactions in which polysaccharides are synthesized from monosaccharides or proteins are synthesized from amino acids: a. result in the formation
How did the development of technology and academic rivalry influence the Human Genome Project?
The trail starts at P(−2, 2) and goes to Q(5, 2). It goes from Q to R(5, −5) and then to S(8, −5). What is the total length (in units) of the biking trail?
subtracting 8.263 from 13.48, you obtain